Saturday , 22 January 2022

Home » Culture » Дещо про Одесу та Мішку Япончика

Дещо про Одесу та Мішку Япончика

Print Friendly, PDF & Email

ОдесаЧорноморець (Ванкувер)

Минулого року на екрани вийшов телесеріал “Однажды в Одессе” (“Якось в Одесі”) або пригоди Мішки Япончика.   А згадав я за це кіно після того як прочитав в “Українському Ванкувері” статтю п. Олександра Ковалевського про фальсифікацію історії.  І ось чому.

З  першого погляду кіно справляє правдиве враження.  Особливо вражає талановита гра молодого актора Євгена Ткачука (Мішка Япончик).  Мова головного героя настільки мені нагадує жаргон мого юнацького товариша Кузі, що думками я мимоволі переношусь  назад  до Одеси моєї молодості.

І не тільки вимова, а й вся поведінка Мішки (Ткачук) дуже подібна:  Кузя теж не ходив а вишивав по Дерибасівській.  Кузя був переконаний , що тільки так і повинен поводитись справжній одесит, а в дійсності він був більше подібний до клоуна, як і Мішка Япончик між іншим.  Небезпечний клоун з наганом за пазухою.

Мета авторів фільму, безперечно, заробити гроші на розважальній стрічці і вони цього спромоглися.  Але водночас ми спостерігаємо як створюються збочені історичні стереотипи.  Пересічний глядач, подивившись “Якось в Одесі”, може і справді повірити, що Одеса то було єврейське місто, така собі Хайфа на березі  Чорного моря.

Насправді інших меншин в Одесі завжди було більше: росіян, молдован, болгар, греків,  а українці завжди становили більшість.  Виділення однієї меншини, особливо як кримінального угрупування ніяк не сприяє співдружності одеської “ліги націй”.

В кіно банда Япончика двічі виступала проти української влади: спочатку проти Гетьманату,  потім проти УНР.  Але не обов’язково бути українцем, щоб не мати сентиментів до кримінального угруповання Мішки.  Вас грабували вночі?  У вас крали документи з гаманцем? У вас виносили з хати речі?  Крали з вашого авта?  З вас шапку в кінці-кінців знімали?(Ха-ха)  Не знаю як вам, а щодо мене, то кінець Япончика сльози не викликав.

Зрадили його, як і було, свої –  більшовики, і Грицько Котовський показаний тут правдиво: поц.  А от історичної послідовності в серіалі немає: в 19-тому році білих в Одесі не було, та й Японця на той час вже не було.

Крім того ми спостерігаємо те, про що пише п. О.Ковалевський у своїй статті – “другорядні події стали визначальними, а дійсно важливі відійшли у небуття”:  спочатку Бабель пише про уркагана Япончика, який такої уваги зовсім не заслуговував, а тим часом про справжніх героїв і забули.

Але кіно це так: що хочу – те й знімаю.  А от коли міністр освіти Табачник переписує підручники історії, то це вже випадок клінічний.

Повертаючись до кіно приємно згадати велику кількість одеських шансонів  як-то: “Ай лимончики”, “Папіроси”, “Крутітся вертітся шар голубой” та інших. Деяких  пісень  ми постійно співаєм з друзями одеситами,  інших ніколи раніше не чув .

Хто забажає подивитись серіал – УВ має копію.

Дещо про Одесу та Мішку Япончика Reviewed by on . Чорноморець (Ванкувер) Минулого року на екрани вийшов телесеріал “Однажды в Одессе” (“Якось в Одесі”) або пригоди Мішки Япончика.   А згадав я за це кіно після Чорноморець (Ванкувер) Минулого року на екрани вийшов телесеріал “Однажды в Одессе” (“Якось в Одесі”) або пригоди Мішки Япончика.   А згадав я за це кіно після Rating: 0

Сьогодні числові технології дозволяють робити своє кіно можна в кожній школі. Можна збиратися чз Фейсбук в групу інтересів і робити кіно про українців Одеси, тим більше, що в Одесі дійно є цікаві креативні українці. Наприклад http://vent-de-la-mer.livejournal.com але Євген вже живе в Канаді….

Кіно про етнічні банди, чи про кримінал я не дивився і дивитися не збираюся. Хоча автору респект за цікавий аналіз відео, в усякому разі.

про кого буде писати чі співати жид-звісно про своє візьми за зразок вогнем та мечем поляка-жида гофмана там українці -то зграя а поляки то люди -не вигадуйте велосипеда бо нас врятує тількі наше а не монгольске – Слава Україні

А мені чомусь згадалась пісня “Шаланди полниє кефалі..”)) та шо про Костю-моряка)
Вона була дуже популярна колись, навіть співали у віддалених селах Тернопільщини.. хоч я у дитинстві ніяк не міг уторопати хто такі біндюжники, молдаванки і пересси, про яких йшлось у пісенці.. не знаю шансон це чи ні)

“Шаланди” – не одеська пісня. Її написав якийсь радянський пісенник (прізвище можна пошукати в мережі), який можливо і в Одесі ніколи не був, бо мовить про якусь не існуючу “черьомуху” на Фонтані

tsf357-80-longwildcatsouvenirs.com
scroll to top
UA-104440912-1