Monday , 17 January 2022

Home » Culture » Свято Йордана (Хрещення Господнє)

Свято Йордана (Хрещення Господнє)

Jordan Holidays (Theophany)

Print Friendly, PDF & Email

Уляна Йордан (Ванкувер)

Свято Йордана завершує Різдвяний цикл, хоча формально до нього належить також Стрітення, 40 днів після Різдва, коли маленького Ісуса принесли в Храм і старець Симеон і праведна Анна зустріли його. Але воно припадає на 2-ге лютого за новим стилем (15-те за старим) і не дуже поєднується з Різдвом. Часто в цей час вже починається Великий Піст і його особливо не святкують.

Йордан – це народна назва свята. Також ще можна почути «Водосвяття». Вірна назва – Хрещення Ісуса або Богоявлення (Святий Дух злетів у формі голуба на Ісуса і всі чули голос Бога-Отця) – Theophany. Назва «Йордан» походить від ріки Йордан, у якій хрестився Ісус.

На передвечір’я Йордану готують вечерю із 12-ти страв втретє і востаннє в цьому році. Це знову пісна вечеря, її ще часто називають Голодною Кутею.

На сам Йордан вранці ідуть до церкви, де після Літургії відбувається Освячення Води. Люди приходять з баночками і набирають Йорданську, освячену воду, котру потім використовують для освячення хати і у випадку хвороби або смерті. Минулорічну воду не викидають, а продовжують зберігати або виливають на освячену землю (на кладовищі або коло церкви), або хоча б там, де не ходять люди.

В старовину (а в Канаді ще і зовсім недавно) воду святили просто в річці, вирізавши хрест з льоду. Звідси і заборона прати 2 тижні після Йордану – щоб не оскверняти посвячену воду, адже ж прали в річках.

Традиція каже, що хто в цій ополонці скупається,  не буде хворіти цілий рік.

Тепер для зручності і через забруднення річок воду святять у великів посудині просто в церкві.

Від цього свята привітання людей змінюється від «Христос народився!» на «Христос хрещається!». Відповіддю є «У ріці Йордані від Івана (Йоанна)» або «У Йорданських водах».

Вперше надруковано на УВ 18.01.2013

Свято Йордана (Хрещення Господнє) Reviewed by on . Уляна Йордан (Ванкувер) Свято Йордана завершує Різдвяний цикл, хоча формально до нього належить також Стрітення, 40 днів після Різдва, коли маленького Ісуса при Уляна Йордан (Ванкувер) Свято Йордана завершує Різдвяний цикл, хоча формально до нього належить також Стрітення, 40 днів після Різдва, коли маленького Ісуса при Rating: 0
tsf357-80-longwildcatsouvenirs.com
scroll to top
UA-104440912-1